Svendborg Golf Klub lander unik aftale med Pind J. Design

Guldsmeden fra Svendborg – ny GULD Sponsor i klubben

Den første indikation på, at Svendborg Golf Klub har indgået en sponsoraftale med en guldsmed, er den helt unikke præmie, som en spiller, der laver hole-in-one på klubbens 18 hullers bane, får, nemlig en håndlavet brillantring i 14 kt guld fra Pind J. Design! Det er vist uden tvivl første gang i en dansk golfklub, at en sådan værdifuld præmie (kr. 8.555,-) udloddes. “WAUW” er udtrykket, der bedst beskriver det.

Første spadestik til Pind J. Design Guldsmedie blev taget i Rudkøbing, hvor Peter Pind udnyttede et indtil da udækket behov for guldsmedeværksted, der kunne servicere forskellige guldsmedeforretninger rundt omkring på Fyn. Det blev hurtigt en succes, og i 1985 åbnede Peter Pind også en guldsmedebutik i Rudkøbing, starten på Pind J. Design. Efter 18 år på Langeland flyttede virksomheden til Svendborg.

Idag ledes Pind J. Design af Thomas Pind, anden generation i virksomheden. I 1996 begyndte han som dengang 17 årig selv som en af de yngste elever nogensinde i Danmark på uddannelsen til sølv- og guldsmed i København. Thomas har dermed allerede holdt sølvbryllup med branchen.

Under sin uddannelse i København fik han overbragt en bronzemedalje på skolen for særligt godt udført guldsmedearbejde. Dengang som nu var og er Thomas et udpræget konkurrencemenneske, noget der uvægerligt hjælper ham i hans erhverv, hvor han elsker at eksperimentere med ædelsten og metal for at kunne lave de smukkeste og mest unikke smykker, som Pind J. Design også idag er meget kendte for.

Pind J. Design er konstant nytænkende og præsenterer løbende nye, unikke smykker. Sortimentet er udvidet til nu også at indbefatte ure, og dertil kommer såvel deres guldsmede- som urmagerværksted.

Pind J. Design har over årene udviklet sig til at være Danmarks største reparationsværksted, hvor flere uddannede guldsmede ikke kun reparerer smykker, men også designer og producerer unikasmykker for kunder i hele landet – og nu altså også til hole-in-one spillere i Svendborg Golf Klub. Virksomheden har idag også en webshop, der sælger til både private og engros kunder. Det betyder, at Pind J. Design “har 3 ben at stå på”, nemlig reparationsværksteder, butik og webshop. Dermed er virksomheden klædt godt på til fremtiden.

Thomas Pinds hustru, Christina, står idag for butikken i Svendborg, mens Thomas leder guldsmedeværkstedet.

Og nu er Pind J. Design så også GULD SPONSOR i Svendborg Golf Klub, og i den egenskab sponserer de udover ovennævnte brillantring til hole-in-one også f.eks. golfklubbens TIRSDAGSDAMER, der er i den heldige situation, at de kan vinde fantastisk smukke smykker fra Pind J. Design, når de har deres matcher. Som TIRSDAGSDAMERNES formand, Charlotte Andersen, udtrykker det: “Hvor heldige har vi lov at være”?

Fremtiden ser lys ud for Pind J. Design, og ambitionen er også klar: Der skal fortsat udvikles og bygges nye lag på de allerede eksisterende forretningsområder. Samtidig skal der videreudvikles på virksomhedens eget brand “By Pind”, hvor målet er at få mærket positioneret som et unikt brand til priser, hvor alle kan være med.

Det er der helt sikkert en masse kunder og bl.a. også Svendborg Golf Klub, der vil sætte pris på.

Læs mere om Pind J Design her:

…eller besøg deres hyggelige butik på Gerritsgade 44, 5700 Svendborg, som absolut er et besøg værd

Tak for samarbejdet til Christina og Thomas

#støtvoressponsorerdestøtteros