KLUBMESTERSKABER HULSPIL 2021

Kære medlemmer,

Klubmesterskabet i hulspil forgår på en ny måde i år – førhen kunne nogle få kvalificere sig via klubmesterskabet i slagspil, men vi har i klubben valgt at afvikle klubmesterskabet som en cup turnering hen over sæsonen, således flere har mulighed for at spille med.

Vi håber at I vil tage godt imod denne afviklingsform og håber at mange af klubbens medlemmer vil deltage.

I kan her læse betingelserne for denne måde at afvikle på:

KLUBMESTERSKABER HULSPIL 2021

Åben for fuldtidsmedlemmer med hjemmeklub i Svendborg Golf Klub og med max. handicap 26,0. Der spilles i en herre og dame række og der er plads til 32 spillere i hver række, og ved overtegning udgår spillere med det højeste handicap.

Der spilles hulspil uden handicap over 18 hullers runder med seedning, hvor laveste handicap seedes 1 og højeste handicap seedes nr. 32. Seedningen forgår ud fra deltagernes handicap, når startlisten laves d. 3. maj om eftermiddagen. Der er 3 uger til afvikling af en runde, lidt længere i sommerferie perioden.

  • Runde 1 skal være afviklet senest tirsdag d. 25. maj
  • Runde 2 skal være afviklet senest tirsdag d. 15. juni
  • Kvartfinaler skal være afviklet senest tirsdag d. 6. juli
  • Semifinaler skal være afviklet senest tirsdag d. 3. august
  • Finaler skal være afviklet senest fredag d. 27. august

Deltagerne modtager en telefonliste over alle deltager i sin række og man aftaler selv spilledag / tid med modstanderen. Kan man ikke blive enige om en spilledato, er vinderen den spiller, der står i klubhuset kl. 17.00 på sidste spilledato.

Præmieoverrækkelse for Klubmesteren og Runner Up er søndag d. 29. august sammen med præmieoverrækkelsen for Klubmesterskabet i slagspil. Klubmesteren får overrakt en vandrepokal.

Buggy er ikke tilladt, der kan dog i special situationer gives dispensation, kontakt turneringsledelsen. Caddie er tilladt.

Sidste tilmelding er d. 3. maj kl. 12.00, og der er ingen startgebyr.

TILMELDING TIL DAMER RÆKKEN

TILMELDING TIL HERRER RÆKKEN

Mvh.
Svendborg Golf Klub