Tronskifte i Svendborg Golf Klub – ny – ung – klubmester 2023 kåret

Efter i nogle år at være gået til nogle af klubbens mere “erfarne” spillere, gik årets klubmesterpris, som tidligere skrevet, denne gang til 19 årige Frederik Rosenqvist Henriksen.

 

Frederik kommer oprindeligt fra Middelfart, men bor nu i Faaborg. I sommeren 2023 afsluttede han sin 3-årige gymnasietid på Faaborg Gymnasium, og nu står den på sabbatår og mere tid til golf.

 

Interessen for golf startede nærmest ved fødslen. Frederik fik sin første pitching wedge i 1 års fødselsdagsgave af sin far, der dengang var professionel golfspiller og PGA træner.

 

Frederik mistede sin mor for 7 år siden, og hverken han eller faderen spillede golf efter dette i flere år. Frederiks far er kun lidt igang igen, hvorimod Frederik for to år siden atter tog sporten op – og nu er han altså klubmester i Svendborg! Frederiks far er en rigtig “sportsfar”, hvilket bl.a. betyder, at godt nok er han stolt over sønnens bedrifter, men for megen ros får Frederik ikke, han skal jo konstant blive bedre og ikke hvile på laurbærene.

 

Frederik har helt klart også selv ambitionen om hele tiden at blive en bedre og bedre golfspiller. Han investerer mange kræfter og lange dage på golfbanen og på øveområderne for at perfektionere sit spil. “Så må vi se, hvor langt det rækker”, som Frederik udtrykker det. Foreløbig er der jo i hvert fald et klubmesterskab på CV’et.

 

Frederik er – heldigvis – ikke den eneste unge spiller med ambitioner i Svendborg Golf Klub. Tidligere var det sådan, at Svendborgs unge, talentfulde spillere måtte rykke mod andre klubber for at kunne videreudvikle deres spil. Sådan er det ikke mere, bl.a. takket være Frederik:

 

Da han kom igang med golfen igen, måtte han konstatere, at der i klubben desværre ikke mere blev satset effektivt på en ungdomselite. Sammen med 4 andre unge, talentfulde spillere besluttede Frederik sig derfor for at gøre noget ved dette. Efter to års arbejde og med en stor hjælp fra bl.a. Svendborg Golf Klubs sponsoransvarlige, Mikael Danielsen, lykkedes det at få etableret et konkurrencedygtigt koncept, der tiltrækker flere og flere talentfulde unge spillere.

Det er en absolut nødvendighed for golfklubber at kunne tiltrække og fastholde nye unge spillere, og det er Svendborg konceptet med til.  For de helt unge spillere er det super godt at få nogle dygtige spillere at se op til, måske oven i købet at få lov til at gå caddie, når klubben har matcher. Når klubbens juniorspillere skal ud og spille turnering, hjælper førnævnte Frederik og de andre elitespillere ofte med gode råd og spiller gerne nogle øverunder med juniorerne.

 

Faktisk var Frederik og de andre elitespillere også drivkraften bag klubbens juniorafdeling, hvor de hjalp til med at få indrettet klubbens juniorrum, noget der absolut også er med til at tiltrække og fastholde juniorspillerne.

 

En af golfens helt store spillere, Tiger Woods, var og er Frederiks helt. I barndommen blev der samlet masser af billeder af idolet, og når Frederik deltog i diverse børneturneringer, var han naturligvis klædt i sorte shorts og rød Nike T-shirt som Tiger Woods.

 

Hvad fremtiden bringer er svært at spå om, men i uge 37 fik Frederik i hvert fald sin ECCO Tour debut i Køge. ECCO Touren er det højeste niveau indenfor professionel golf i Danmark og for mange netop startskuddet til Tour karrieren. Senere i år går turen sandsynligvis til Spanien. Om der i fremtiden vil komme til at stå “Professionel Golfspiller” på CV’et, må tiden vise. Ambitionen og ikke mindst lysten mangler Frederik i hvert fald ikke.