Spil med dagen

I år er vi en del af Dansk Golf Unions Spil Med Dag!

Svendborg Golf Klub giver nu mulighed for at man kan invitere en gæst med til den landsdækkende SPIL MED DAG.
Alt du skal gøre er at tilmelde dig og ”Ikke golferen” på mail til Emil på en@svendborg-golf.dk – Turneringen finder sted d. 21/8 med gunstart på 9-hullers banen
Man er velkommen til at tage sin gæst med på træningsanlægget og varme lidt op inden turneringen. Skal man låne sæt bedes dette koordineret med trænerne i god tid inden vi starter. Der fyldes op efter først til mølle så skynd dig at tilmelde jer. Efterfølgende er klubben vært med en let bespisning og lidt information om hvordan man kan starte med at spille golf. Vi håber at se en masse glade golfere den 21/8

Programmet er som følger:
09.30 – 10.00: Instruktion ved klubbens træner
10.00 – 10.30: Puttning og chipning medlem/ikke medlem
11.00 – 13.00: 6-9 hullers Texas Scramble på 9-huls banen
13.30 -: Spisning og information om, hvordan man kommer igang med at spille golf.