Road to Made in HimmerLand

Svendborg Golf Klub har valgt at deltage i Danmarks største nærmest pinden-konkurrence – Road to Made in HimmerLand, som er to aktiviteter i én:

  • En nærmest pinden-konkurrence
  • En indsamling til klubbens juniorarbejde

Begge aktiviteter understøttes af Made in HimmerLand presented by Freja med flotte præmier.

Alle, der spiller på vores bane i uge 20 på 9 huls og 18 huls banen kan deltage i konkurrencen og der er flotte præmier på højkant. Du skal dog have en spillemakker med som markør og slaget skal indgå i en normal runde. Det er gratis at deltage. Vi har valgt hul 8 på 9 huls banen og hul 6 på 18 huls banen.

Så hvis du slår et slag, der ligger tættere på flaget end dagens hidtil bedste, så husk at skrive dig på sedlen ved green og få din markør til at kvittere for slaget. Hvis du ved dagens afslutning har slået dagens bedste slag vinder du en partoutbillet til Made in HimmerLand i 2022.

Vinder du efterfølgende klubbens lodtrækning blandt de 7 dagsvindere, vinder du ovenikøbet en eksklusiv VIP billet til dette års udgave af Made in HimmerLand. En billet, der er i høj kurs, da der ikke bliver mulighed for at købe billet til årets turnering.

Skulle du være så dygtig at lave Hole in One på et af de udvalgte huller, så modtager du en særlig præmie fra Made in HimmerLand presented by Freja 2022, der består af en overnatning og to runder golf for to personer.

Den anden del af Road to Made in HimmerLand er om muligt endnu vigtigere for klubben.
Vi har oprettet en virtuel støtteturnering i Golfbox, TILMELD DIG HER OG STØT JUNIORARBEJDET. Når du tilmelder dig turneringen og betaler et tilmeldingsfee (du kan vælge imellem flere beløb) så går dette beløb til klubbens juniorarbejde. Vi kalder det en virtuel turnering, for der spilles ikke efterfølgende en turnering.

Alle medlemmer, der støtter juniorarbejdet med mindst 50 kroner præmieres med en dagsbillet til Made in HimmerLand presented by Freja 2022.

Alle vindere indrapporteres efterfølgende til Dansk Golf Union, som vil liste alle vinderne med navn, afstand og klub på Golf.dk samt videregiver information om navn og mailadresse til Made in HimmerLand til brug for udstedelse af billetter.

På forhånd tak for støtten.

Vi glæder os til at se dig i klubben i uge 20 og hvem ved, måske bliver det dig, der skal til HimmerLand og se golf i verdensklasse?

Med Venlig Hilsen
Svendborg Golf Klub & Made in HimmerLand presented by Freja og Dansk Golf Union

PS. Skulle nogen af jer tage gode billeder eller videoer af slagene på hul 8 og hul 6, så vil klubben gerne bruge dem til vores Facebook side – I må gerne sende dem til info@svendborg-golf.dk